Art for Life blog

Амедео Модільяні

Якби Амедео Модільяні (1884 - 1920) жив у наш час, він однозначно став би рок-зіркою. Бідний, невизнаний, нервовий художник. Багато пив, вживав наркотики, мав венеричні захворювання та туберкульоз, кидав жінок та помер молодим. І разом з тим —  займався улюбленою справою, був митцем без кордонів і за негласною “традицією”, отримав визнання після смерті. Контроверсійно? Безумовно. Геніально? Ще і як!

Прізвище художника натякає нам на його походження. Італія — місце де виріс, провів юність та освоїв художній промисел. Але батьківщина переживала не найкращі часи у мистецтві, і коли світ надихайся ідеями футуристів, італійські художники все ще опановували імпресіонізм. Рішення було очевидним, а валізи до Парижу спакованими.
Так у 1906 році він опинився в Монмартрі. З традиційної Італії він перемістився до осередку нового мистецтва, де в тренді були фовізм та кубізм. А сусідом художника став Пабло Пікассо. І відтоді почалися знамениті 14 років творчості Модільяні, які прославили художника.

“Портрет Пікассо”, Амедео Модільяні. 1915. Приватна колекція


За цей час Амедео Модільяні створив десятки геніальних картин, випив незліченну кількість алкоголю, змінив ще більше жінок та голим танцював на вулиці. І навіть намалював портрет Анни Ахматової в стилі ню.

“Портрет Анни Ахматової”, Амедео Модільяні. 1911


Наступною музою художника сталі Беатріс Гастінґс, яка ввірвалася в його життя наче ураган. За 2 роки відносин він присвятив їй 14 портретів, найвідоміший з яких “Мадам Помпадур”.

“Мадам Помпадур”, Амедео Модільяні. 1915


Пізніше художник зацікавився скульптурою. Але так і не зміг знайти творчих однодумців. Коли Модільяні продемонстрував одну із робіт, його просто засміяли. В художника навіть не було місця, щоб зберігати роботи й він попросив допомоги в товаришів, які порадили йому викинути скульптури. Так і невідомо чи послухав художник своїх друзів, але скульптурний спадок налічує лише 26 його робіт.

“Жіноча голова”, Амедео Модільяні. 1912


Перша виставка Модільяні відбулася у 1917 році напроти поліцейського відділку. Правоохоронці не зраділи кількості оголених натур та закрили експозицію за кілька годин після відкриття.  В цьому ж році Амадео познайомився з Жанною Ебютерн і за 2 роки сумісного життя створив близько 100 картин, 20 з яких — портрети Жанни.

“Жанна Ебютерн у великому капелюсі”, Амедео Модільяні, 1918


Він знайшов у Жанні той спокій та рівновагу, яких завжди бракувало. І в 1918 році у них народилася дитина. Відтоді стан художника погіршувався. За кілька місяців жінка знову завагітніла і Модільяні вирішив одружитися, але не встиг. У 1920 році він помер від туберкульозу. Так обірвалося життя невизнаного художника. А вагітна кохана викинулася з вікна на наступний день після втрати.

На похороні Амедео Модільяні була вся художня еліта. А про його смерть та самогубство коханої написала кожна французька газета. Через резонансну історію усі хотіли дізнатися, що ж це за художник й одразу кинулися шукати його роботи. Так до Модільяні прийшло світове визнання.

За кілька років після смерті художника, картини, які він продавав за їжу стали коштувати шалених грошей. А у 2018 році роботу “Оголена, яка лежить на лівому боці” продали у Sotheby’s за рекордні $157 млн.

“Оголена, яка лежить на лівому боці”, Амедео Модільяні, 1917Art for Life в Instagram www.instagram.com/artforlifeplatform/
Art for Life у Telegram t.me/artforlifeplatformtg
Корпоративні програми Art for Life для бізнесу arts4life.net/artforbussiness