Art for Life blog

Марк Шагал - художник, що літає над містом

“Над містом”, Марк Шагал, 1918


Батьки Марка Шагала мріяли, щоб син став бухгалтером. Але навіть не здогадувалися про те, що він буде відомим на весь світ художником.

Дитинство

Марк Шагал (Мойше Сегал) народився 1887 року у єврейському передмісті Вітебська, що у Білорусі. З 14 років він займався малюванням у художника Юделя Пена. І хоч вчитель був академістом, його настільки вразило авангардне бачення учня, що той займався з молодим художником безкоштовно. Пен запропонував Марку поїхати до Петербурга, щоб освоїти ремесло у столиці та мати доступ до творів сучасного мистецтва Західної Європи.

У Петербурзі Марк Шагал формував свій почерк: писав роботи в стилі експресіонізму та експериментував з художніми техніками. Пізніше, у 1909 році він знову повернувся до Вітебська і відчайдушно шукав у містечку натхнення. І одразу втілював побачене на полотні: стара церква, горбаті мости, старі будинки та цегляні вулички стали мотивами його робіт.

Там, у Вітебську, Шагал зустрів і свою музу — кохану жінку Беллу Розенфельд. Її можна впізнати майже на всіх полотнах з жіночими образами.

“День народження”, Марк Шагал, 1915


І знову Париж

У 1911 році Шагал переїхав до Парижу. Тоді це була не лише столиця Франції, а ще й неофіційна резиденція художників з усіх куточків світу. Там Шагал зустрів багато російської еліти: художників-авангардистів, поетів та письменників. Він часто зустрічався з колегами та обговорював нові течії у живописі та літературі. Так він познайомився з поетами Гійомом Аполлінером та Блезом Сандерсом, видавцем Гервартом Вальденом.

Париж дав для Шагала здатність бачити поезію у всьому: від простої синьої сорочки до витончених творів кубізму. Художник відвідував заняття відразу у кількох академіях та паралельно вивчав творчість Ежена Делакруа, Вінсента ван Гога, Поля Гогена. При тому він говорив, що ніяка школа не дала йому стільки, як прогулянки Парижем, бродіння галереями та розглядання вітрин.

За рік він переїхав у “Вулик” — знаменитий “дім” для молодих іноземних  художників. Там він написав “Наречену із віялом”, “Париж з вікна”, кубічне “Я і село”.

“Я і село”, Марк Шагал. 1911


Грошей молодому художнику вистачало лише на харчування та оренду майстерні. Полотна коштували дорого, тому альтернативою стали шматки скатертини, простирадла на нічні сорочки. Через скруту він продавав свої роботи за безцінь. Шагал не хотів бути причетним до якоїсь мистецької групи, адже вважав, що його живопис не обмежується напрямком, в ньому є лише фарби, чистота та кохання.

Перша виставка та перше визнання

У вересні 1913 року видавець Герварт Вальден запросив Марка Шагала взяти участь у першому німецькому Осінньому салоні. Там художник представив три полотна: “Моїй нареченій присвячується”, “Голгофа”, “Росії, ослам та іншим”.

“Росії, ослам та іншим”, Марк Шагал, 1912


Тоді роботи художника були виставлені разом з картинами інших митців. А вже за рік Вальден організував Шагалу персональну виставку в Берліні в редакції журналу Der Sturm. Після виставки у художника з'явилися перші послідовники. А розвиток німецького експресіонізму мав тісний зв'язок із творчістю Шагала.

Перша світова війна

У 1914 році Марк Шагал повернувся до Вітебська і за рік одружився з коханою Беллою Розенфельд. Він мріяв повернутися до Парижу з дружиною, але Перша світова війна зруйнувала його плани. Хоч художнику вдалося врятуватися від фронту, але творчість пішла на спад. Над картинами він працював рідко, багато часу доводилося присвячувати сім'ї. У ті короткі години, які Марк Шагал проводив у майстерні, він продовжував писати свою дружину та краєвиди Вітебська.

Марк Шагал та Белла Розенфельд


У 1934 році нацисти спалили картини художника з музеїв Берліну. А ті що збереглися, виставили як приклад “дегенеративного мистецтва”. За десять років помирає дружина і Шагал припиняє творчість на 9 місяців. А після паузи пише дві роботи, які присвячує Беллі — “Весільні свічки” та “Навколо неї”. Навколо неї, Белли Розенфельд, він і залишився на своїх картинах, літаючи над Парижем та оспівуючи своє кохання. 

Art for Life в Instagram www.instagram.com/artforlifeplatform/
Art for Life у Telegram t.me/artforlifeplatformtg
Корпоративні програми Art for Life для бізнесу arts4life.net/artforbussiness


Живопис