Art for Life blog

Арнольд Шенберг. Додекафонія

Однією з перших асоціацій, що виникають після згадки музики XX століття є її математичність. А точніше додекафонія -  стиль, що сформувався у творчості австрійського композитора Арнольда Шенберга та його учнів.

Як і чому виникла додекафонія?

На початку XX ст. академічна музика опинилась на межі. Ускладнення гармонії, розхитування тональної системи призвели до розмивання усіх музичних канонів. Музична мова вимагала змін, і ці зміни приніс Шенберг.


Арнольд Шенберг (нім. Arnold Schönberg; 13 вересня 1874, Відень — 13 липня 1951)


Арнольд Шенберг (1874-1951) - австрійський композитор, художник, педагог, музичний теоретик, диригент єврейського походження, який запам’ятався світові своїм новаторством, зокрема заснуванням Нової віденської школи, авторством серійної техніки та додекафонії.

Початкову музичну освіту здобував самостійно, не враховуючи декількох місяців уроків А. Цемлінського. 

Ранній етап творчості композитора проходив під впливом Р. Вагнера,
А. Брукнера, Р. Штрауса, Г. Малера. Музика цього періоду близька до пізнього романтизму. Одним із найпопулярніших творів цього періоду стала «Просвітлена ніч» (1899-й рік).


З 1905-го року музична мова Шенберга стає динамічнішою. Як і в інших видах мистецтва, напередодні Першої світової війни гостро відчувається тривожна атмосфера, що впливає на появу експресіонізму.
Маніфестом експресіоністського бачення в живописі стає «Крик» Едварда Мунка (1893-й рік). Детальніше про цей шедевр можна почитати у нашому телеграм- каналі.

Картина "Крик" (1893 р.) норвезького художника Едварда Мунка (1863 - 1944) стала одним із найбільш одіозних малярських творінь кінця ХІХ-го століття і справжнім символом, виразом настроїв того часу. 


Музичні твори цього часу вирізняються драматизмом, посиленою тривогою та емоційністю. Засоби музичної виразності загострюються, а тональна система ускладняється та досягає своєї межі. Прикладом експресіонізму у творчості Шенберга можна вважати «Камерну симфонію №1» (1906-й рік).

Після таких ускладнень музика вже не могла повернутись до свого попереднього вигляду. Потрібно було щось нове, абсолютно чистий аркуш і новий порядок. Таким аркушем стала додекафонія.

З 1909-го року Шенберг повністю відмовляється від тональності, а щоб організувати музичну мову згодом розробляє нову техніку, в якій музичні побудови відповідають цифровим комбінаціям.

В основі додекафонії лежить послідовність з 12-ти звуків хроматичної гами, яку називають серією (рядом), у межах серії звуки не повторюються. Далі ж йде робота над цією серією, різні її проведення.


Вперше Шенбергом реалізована ця техніка була в Сюїті для фортепіано оп. 25 (1923-й рік).


Найяскравіше новий стиль А. Шенберга втілився в «П’яти п’єсах для оркестру» Оп. 16, вокальному циклі «Місячний П‘єро», монодрамі «Одержима».


У творчості композита вагому роль відіграє філософська тематика. Найбільше це проявляється в його масштабних творах, таких як опера-притча «Мойсей і Аарон», хорах a cappella на власні тексти.

Шенберг не тільки розвивав додекафонію, а й передав її своїм учням - А. Бергу й А. Веберну, співпраця яких отримала назву «Нова віденська школа».

А. Веберн, А. Шенберг, А. Берг


Це мистецьке угрупування за мету ставило радикальне оновлення музики, створення музичної мови, яка б передавала «розірвану свідомість» доби. Основою школи стає атональна музика, в якій відсутні традиційні ладові та гармонічні зв’язки.

В Україні додекафонія з’являється в 60-ті роки у творчості В. Сильвестрова, В. Годзяцького, Л. Грабовського.Art for Life у Instagram www.instagram.com/artforlifeplatform/
Art for Life у Telegram t.me/artforlifeplatformtg
Корпоративні програми Art for Life для бізнесу arts4life.net/artforbussiness

Авторка матеріалу: Марія Сидорак


Марія Сидорак - музикознавиця, студентка Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка, організаторка та кураторка концертів та культурних заходів.

Музика