Art for Life blog

Ле Корбюзьє — трендсетер урбаністики

Щоб розповісти про всі ідеї Ле Корбюзьє (1887-1965) в архітектурі та містобудуванні не вистачить і книги, але ми зібрали найголовніше, аби познайомити й остаточно закохати в одного із найвпливовіших інфлюенсерів урбаністики XX століття. 

Йому ми завдячуємо залізобетонному каркасу, дахам-терасам, вільному плануванню поверхів та скульптурному експресіонізму. Що ж було до? 

Справжнє ім’я архітектора Шарль-Едуард Жаннере-Грі. Він народився в Ла-Шо-де-Фон, відомому швейцарському місті, де виготовляли годинники. У школі Шарль навчався декоративно-прикладного мистецтва, а у 17 спроєктував першу будівлю — віллу для гравера. На зароблені гроші архітектор відправився у першу навчальну подорож Францією, Італією та Австрією, де набрався досвіду у майстрів, знайомився з культурою та формував свій почерк.

Після подорожі Едуард Жаннере працював викладачем у Школі Мистецтв Ла-Шо-де-Фон (1912-1916). Там у 1914-му він відкриває першу майстерню та проєктує житлові будинки, серед яких родинна вілла Жаннере-Перре та вілла для годинникового магната Швоб.

У цей час Жаннере разом з інженером Максом Дюбуа створив знаковий для світової архітектури проєкт Дом-Іно (1914). Це перший макет будинку каркасного типу для масового будівництва, де немає ні стін, ні кімнат. Коробчата конструкція складається з двох поверхів, платформи яких спираються на тонкі колони.

Проєкт Дом-Іно, Ле Корбюзьє, 1914. Ла-Шо-де-Фон, Швейцарія


У 30 років він переїздить до Парижу та знайомиться з художником та дизайнером Амеде Озанфаном, де занурюється у світ модерного мистецтва та пуризму. Ця зустріч розпочала новий творчий шлях Жаннере як художника та письменника.  Малюнок давав змогу Едуарду Жаннере бачити зародження речей, їх розвиток та метаморфози. 

"Архітектура – це моя дружина, а живопис – коханка".  Ле Корбюзьє


У1920-му році до них долучився поет Поль Дермі, з яким вони заснували авангардний філософсько-художній журнал «L‘esprit Nouveau». Свої статті архітектор підписує псевдонімом “Ле Корбюзьє”.

На Осінньому салоні 1922-го року Ле Корбюзьє з братом П’єром Жаннере представили своє бачення урбаністики у проєкті «Сучасне місто на три мільйони жителів». У 1925-му році він був перетворений на «План Вуазен» — концепцію радикальної реконструкції Парижа, що мала зруйнувати 240 гектарів старої забудови та створити новий діловий центр міста. Посередині мали височіти 18 хмарочосів, що складали не більше 5% території, решта відводилася під магістралі, парки та пішохідні зони. 

Концепція Парижа для людей провалилася. Консерватори розкритикували Корбюзьє за зневагу до традицій, хоча насправді просто були не готові до новаторства та змін.

Ле Корбюзьє, план “Вуазен” для Парижа, 1925


У 20-х роках Ле Корбюзьє збудував ще кілька вілл, які кинули виклик традиційним розкішним будинкам. Їх особливість — лаконічні геометричні форми, білі фасади, горизонтальні вікна та використання внутрішнього каркаса.  

Вілла Штейн-Де Монзі (макет), Ле Корбюзьє, 1927. Гарш, Франція 


У 1924 році на замовлення промисловця Анрі Фрюже в передмісті Пессак під Бордо збудували містечко «Сучасні будинки Фрюже». Воно складалося з 50-ти дво- та триповерхових житлових будинків. У проєкті Корбюзьє намагався показати новий тип сучасного будинку з простими формами, нескладним будівництвом, достойним рівнем комфорту і за доступними цінами. 

Містечко Фрюже,  Ле Корбюзьє, 1924. Пессак, Франція


Ле Корбюзьє — законодавець урбаністичної моди. Він змусив будівлі зняти свою дорогу оздобу і перейти на функціональну красу. Його архітектура — це маніфест модерну, експериментів та гуманізму, де на передній план виходять інновації та мінімалізм. Кожне місто, над яким працював Ле Корбюзьє, намагався зробити домом для його жителів, а не черговим ярмарком марнославства: 

«Моє завдання, моє прагнення — витягнути сучасну людину з хаосу і катастроф, помістивши її в щасливу атмосферу і гармонію». Ле КорбюзьєArt for Life в Instagram www.instagram.com/artforlifeplatform/
Art for Life у Telegram t.me/artforlifeplatformtg
Корпоративні програми Art for Life для бізнесу arts4life.net/artforbussiness

Архітектура