Art for Life blog

Хайм Сутін — усі дороги ведуть до Парижу

Дитинство

Імовірність народження талановитого митця у бідному білоруському селі кінця 19 століття майже дорівнює нулю. Але Хайма Сутіна (1893-1943) не зупинили ні важке дитинство з десятком рідних братів і сестер, ні деспотичний батько-алкологік, ані відсутність їжі. Компенсував малий Хайм нестачу практично всього своєю яскравою уявою та втечею у ліс, де він спостерігав за природою та трансформував побачене у нереальні форми та образи. 

З часом навіть його родина помітила художнє бачення та виражену обдарованістю хлопця. Тому замість продовження сімейного ремесла у ролі кравця, Хайм відправився у Мінськ вчитися ремесла у художника Крюгера. А після трьох років навчання у Мінську та Вільнюсі, наставники Сутіна відправляють його до Парижу, який для єврейського художника-початківця виявився кращим варіантом, ніж Санкт-Петербург.Знайомство з Модільяні

У 1913 році з одним мішком речей, без знання французької й навіть з поганою російською Сутін переїхав до Парижу. Художник почав жити та працювати у “Вулику” — міжнародній творчій комуні у Пасажі Данциг. Там він познайомився з Марком Шагалом, Костянтином Бранкузі, Фернаном Леже, Робером Делоне. Художники жили в атмосфері постійного творчого обміну та спільним коштом платили гроші натурницям.

У цей період Сутін заприятелював з Амедео Модільяні. Вони були абсолютними протилежностями: бідний та провінційний Сутін та елегантний і освічений Модільяні, який ніби народився у фраку. Але це не завадило митцям стати друзями й працювати по сусідству. 

“Потртет Хайма Сутіна”, Амедео Модільяні, 1916


Після знайомства з Модільяні та їх екскурсіями Лувром, Сутін ще більше заглибився у вивчення та осмислення мистецтва. Вночі він працює у дешевих паризьких барах, п'є вино та дискутує про живопис.

Творчість

Перші роботи художника були натуралістичними, але чим далі він вдосконалювався, тим більше вони тяжіли до експресіонізму. Тіла та обличчя людей були диспропорційні та зігнуті від судом, а будинки на пейзажах наче відривались від землі. Сюжети були переповнені тривожними образами, де герої розкривають свій неспокій та недосконалість. 

У 20-тих роках художник створює серію картин з мертвими тваринами, на яку його надихнули роботи Рембрандта, де автор зображав туші мертвих биків. Сутін малював виключно з натури — величезні шматки м'яса висіли у його майстерні, де вони розкладалися та приваблювали десятки мух. Але художник не звертав уваги на такі деталі й час від часу поливав натуру кров'ю бика.

“Туша бика”, Хайм Сутін, 1924


Брутальні та моторошні образи дратували замовників, але Сутін не зважав на їх думку. Він сприймав естетику по-своєму: гармонійність італійського відродження була для нього надто врівноваженою та нудною, справжню красу він знаходив в об'єктах, які відштовхують. Його роботи оспівували красу смерті. Автор заворожено спостерігав за кривавими боксерськими поєдинками та вивчав вітрини різників.

Хайм Сутін ніколи не малював рисунку чи будував композицію вугіллям, а одразу брався за фарби. Візерунки в пейзажах він вишкрябував ручкою пензля. Улюбленим кольором став насичений червоний, як в “Червоних гладіолусах” чи знаменитій “Червоній драбині”.

“Червоні гладіолуси”, Хайм Сутін, 1910


Невротичність читалася не лише на полотнах Сутіна. Вона була його звичним станом. Багато художників згадували про закритість, неприязнь і відлюдькуватість митця. Але з друзями та колегами, які визнавали талант, Сутін був привітним. Його не цікавили ні гроші, ні блага життя. Він говорив, що “одружився з ремеслом”, тож не дивно, що інтерес мав тільки до творчості. Здоров'я художника було слабким, тому алкоголізм лише загострював ситуацію. У1943 році він помер від хвороби шлунку.

Темпераментний невротик став пророком експресивного абстракціонізму та був джерелом натхнення для Віллема де Кунінга, Джексона Поллока, Марка Ротко, Френсіса Бекона. Вони змогли прочитати послання, заховані у творчості Сутіна та інтерпретувати їх у своїх ідеях. 

Art for Life в Instagram www.instagram.com/artforlifeplatform/
Art for Life у Telegram t.me/artforlifeplatformtg
Корпоративні програми Art for Life для бізнесу arts4life.net/artforbussinessЖивопис