Art for Life blog

Джордж Ґершвін - поєднання джазу і класики

Що об’єднує блюз та українську колискову «Ой ходить сон»? 

В тому, що музика 20-тих дивувала та приголомшувала вже не залишилось сумнівів. Те, що 20-ті увійшли в історію як «епоха джазу» теж всім відомо. «Рапсодію в стилі блюз» справедливо можна вважати голосом епохи. Твір з’явився спонтанно, ритм майбутньої рапсодії Джордж Ґершвін почув у стукоті коліс потягу, яким їхав із Бостона. Ґершвіну ідеально вдалось за допомогою музики показати те бурхливе, спонтанне, швидке та яскраве життя США 20-х років. Джордж Ґершвін й зараз вважається найвідомішим американським композитором. Його твори виконуються найкращими колективами на найбільших сценах по всьому світу, доповнюють кінострічки.

Джордж Ґершвін за роялем


«Рапсодія в стилі блюз» стала музичним портретом Нью-Йорку, її образи настільки яскраві, що стали поштовхом на створення фільмів та анімацій в основі яких славнозвісна музика: анімаційний фільм від Disney «Фантазія – 2000».


Звісно, без музики Ґершвіна не зміг обійтись і «Мангеттен» Вуді Алена, сцена грандіозного свята у «Великому Гетсбі» База Лурмана та «Великі очі» Тіма Бертона.


Рапсодія  стала справжнім переворотом, оскільки тогочасні композитори не наважувались використовувати джаз в академічній музиці. Його любили, слухали, надихались, проте першим, хто ввів джаз в симфонічний оркестр став саме Джордж Ґершвін.


Біографія цього композитора могла б стати чудовою основою, для американських романів того часу. Композитор народився в бідній єврейській родині, що емігрувала з України в Америку. Справжнє ім’я композитора Яків.

Ґершвін в юності


З дитинства майбутній митець вирізнявся певним тяжінням до музики, а вже у вісім років непередбачувано відбулося перше знайомство Ґершвіна з фортепіано. Зачарований виступом Марка Розенцвейга, після концерту хлопець прямує до будинку композитора. Розенцвейг став першим вчителем та провідником у світ музики для Ґершвіна. Батьки старались дати Джорджу академічну освіту, проте уроки теорії музики не прижились. Ґершвін прагнув до нової музики й це призвело до ще одного знайомства, на цей раз з музикантом Чарльзом Хамбіцером, а також до посади піаніста-популяризатора у видавництві Джерома РЕМІК.

Вже у 1926 році один з перших творів Ґершвіна «Коли ви захочете» потрапляє на Бродвей, а разом з тим і в репертуар Софі Такер.


В перший же рік роботи на Бродвеї музика Ґершвіна доповнила 10 мюзиклів, а в 1924 році на прем’єрі «Рапсодії в стилі блюз» в перших рядах сиділи такі видатні композитори, як Ігор Стравинський та Сергій Рахманінов.

Наступною роботою Ґершвіна, що й до сьогодні залишається популярною була, написана 1935 році опера «Поргі та Бесс». Романом Дюбоза Хейворда «Поргі» Гершвін захопився ще у 1926, проте через надмірну зайнятість іншими проєктами робота над оперою почалась в 1934. «Поргі і Бесс» вміщує в себе цілу палітру народних пісень, мотивів, ритмів, бездоганно опрацьованих композитором. 


Успіх до опери прийшов не відразу, нове приживається тяжко. Проте згодом саме ця опера була визнана, як вершина творчості композитора. А в історію світового театру опера увійшла як  перша вистава, на яку могли прийти люди різної расової приналежності. 

Кінострічка, що вийшла у 1959


Доказом же величезного визнання опери є те, що напевне й зараз усім відомий один з її номерів – колискова «Summertime». 

Цікавим в цій колисковій є те, що інтонаційно її мелодія дуже подібна до колискової «Ой ходить сон», яку Ґершвін, можливо, почув у виконанні хору О. Кошиця, який якраз в той час гастролював в Нью-Йорку. Цілком можливо, що колискову Гершвін почув від матері, яка народилась і певний час жила в Одесі. Проте інтонаційний збіг надто помітний, а мелодійність та витонченість зачаровують як у «Ой ходить сон», так і в «Summertime».

Джордж Ґершвін помер в розквіті своїх творчих сил трохи не доживши до 39 років, залишившись для світу вічно молодим, закоханим в музику, фортепіано та складні ритми митцем. 
У 1945 році на екрани вийшла присвячена життю композитора картина «Рапсодія в стилі блюз», а прообраз Ґершвіна був використаним в серіалі «Хроніки молодого Індіани Джонса»

Ми зібрали усі наведені твори у плейліст, щоб ви могли насолодитись творчістю цього прекрасного композитора.Art for Life в Instagram www.instagram.com/artforlifeplatform/
Art for Life у Telegram t.me/artforlifeplatformtg
Корпоративні програми Art for Life для бізнесу arts4life.net/artforbussiness

Авторка матеріалу: Марія Сидорак

Марія Сидорак - музикознавиця, студентка Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка, організаторка та кураторка концертів та культурних заходів.


Музика